برگزیدگان چهارمین سوگواره استانی شعر و نوحه با عنوان «بر شانه‌های نی» در آیینی معرفی و تجلیل شدند.
کد خبر: ۱۱۲۶۰۰۶
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۵ 12 September 2023

به گزارش تابناک چهارمحال و بختیاری و به نقل از روابط عمومی حوزه هنری چهارمحال و بختیاری، فراخوان چهارمین سوگواره استانی شعر و نوحه با عنوان «بر شانه‌های نی» با موضوع نهضت کربلا و وقایع مرتبط با این نهضت در دهه اول محرم منتشر شد.

در این سوگواره، نزدیک به ۶۰ اثر در بخش شعر کلاسیک و ۳۰ اثر در بخش نوحه از سوی هنرمندان به دبیرخانه سوگواره ارسال شد.

وحید برزگر دبیر سوگواره بر شانه‌های نی، گفت: داوری این دوره از سوگواره به عهده‌ی دکتر جواد حیدری، احمدرضا الیاسی و جواد محمدی از شاعران استان و کشور بوده است.

وی در ادامه یاد آور شد: هیات داوران از میان آثار رسیده در بخش شعر کلاسیک، اشعار «مرتضی کریمی قهفرخی»، «احمد رفیعی وردنجانی»، «زهرا علیدوستی»، «محسن علیخانی فرادنبه» و «محسن اردشیری لردجانی» را بدون الویت مورد تقدیر قرار دادند.

همچنین سروده‌های «سیدمهدی حسینی فرد»، «تقی سلیمی بنی» و «حسن توکلی» نیز در بخش نوحه این سوگواره به عنوان آثار شایسته تقدیر از سوی هیات داوران انتخاب شدند.

رییس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری در آیین اختتامیه سوگواره شعر و نوحه «بر شانه‌های نی» نیز گفت: این رویداد با هدف تقویت و ترویج یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین رشته‌های هنری در چهارمحال و بختیاری که همان شعر و به خصوص شعر آیینی است برگزار می‌شود.

احسان قائدی در بین شاعران استان چهارمحال و بختیاری افزود: حوزه هنری تلاش می‌کند با برنامه ریزی‌های منسجم این رویداد را به منظور ارتقاء و رشد شاعران آیینی، افزایش سطح کیفی آثار آیینی و اینکه بتوان شعر آیینی را به عنوان یکی از بستر‌ها و برند‌های قابل ذکر چهارمحال و بختیاری در کشور معرفی کند، هر ساله برگزار کند.

وی یادآور شد یکی از مسائل مهم این روز‌ها در مراسمات مذهبی کمبود شعر فاخر و با مضمون درست برای عزاداری سید و سالار شهیدان است و به همین منظور با هدف تقویت این مورد در سوگواره‌ی بر شانه‌های نی بخش نوحه نیز طراحی و اجرا شد.

قائدی افزود: اشعار منتخب رویداد بر شانه نی در قالب یک مجموعه کتاب در دو بخش شعر کلاسیک و نوحه چاپ می‌شود.

رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری، فرخشهر را به عنوان یک شهر و دیار شاعرپرور عنوان کرد و گفت: با وجود شهرستان شدن فرخشهر باید همه دستگاه‌ها و نهاد‌ها بیشتر از گذشته در جهت رشد این شهرستان به عنوان یک شهر شاعرخیز تلاش کنند چرا که اکنون شاعران این شهر در کشور شناخته شده هستند و باید با وجود این هنرمندان فاخر و استعداد‌های بسیار در این دیار هر چه بیشتر در پرورش استعداد‌های جوان کوشا باشیم.

گفتنی است چهارمین سوگواره بر شانه‌های نی به همت حوزه هنری چهارمحال و بختیاری با همکاری هیات شیفتگان وصل شهر فرخشهر برگزار شد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار