امسال ۲ هزار و ۴۳۷ طرح کشاورزی در کشور بهره‌برداری شد

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: امسال همزمان با هفته جهادکشاورزی ۲ هزار و ۴۳۷ طرح کشاورزی در کشور افتتاح شد.
کد خبر: ۱۱۷۲۹۳۰
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۳ - ۱۷:۵۶ 26 June 2024

به گزارش تابناک چهارمحال و بختیاری و به نقل از ایرنا، دولت سیزدهم در بخش مختلف از جمله کشاورزی با حضور دولتمردان امسال طرح‌های مختلفی را بهره‌برداری کرد.

پس از شهادت آیت الله رئیسی در چله خدمت، به منظور تسریع در امر خدمت‌رسانی، بهره برداری از طرح‌های آماده و توسعه زیرساخت‌ها نیز مورد تاکید دولتمردان واقع شد.

صفدر نیازی در سفر به چهارمحال و بختیاری در حاشیه بهره‌برداری از طرح‌های کشاورزی استان افزود: همزمان با هفته جهادکشاورزی ۲هزار و ۴۳۷ طرح کشاورزی در کشور بهره‌برداری شد که از این شمار هزار و ۳۱۰ پروژه آب و خاک و مابقی مربوط به طرح‌های مکانیزاسیون و گلخانه بوده است.

نیازی با اشاره به قابلیت‌های بخش کشاورزی در بروجن افزود: این شهرستان امروز با محدودیت منابع آبی روبرو است.

وی اضافه کرد: سیاست مجموعه جهاد کشاورزی تولید محصولات کشاورزی در گلخانه است که تاکنون گام‌های مهمی در این بخش برداشته شده است.

نیازی ارتقای ماده آلی خاک، خاک‌ورزی، ارتقای راندمان آبیاری، اجرای سامانه‌های نوین آبیاری، تجهیز کانال‌های آبیاری و نوسازی اراضی و تقویت صنایع تبدیلی را از راهبرد‌های بخش کشاورزی عنوان کرد.

معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی با اشاره به بهره‌برداری از طرح گلخانه در شهرستان بروجن گفت: این واحد گلخانه در مساحت چهار هزار و ۳۰۰ متر اجرا شده و محصول عمده آن فلفل دلمه است.

نیازی افزود: برای اجرای این واحد گلخانه ۵۰ میلیارد ریال است که از این میزان ۴۰ میلیارد ریال تسهیلات و ۱۰ میلیارد ریال نیز سهم آورده متقاضی است.

رییس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: مساحت گلخانه‌های این استان از ۲۹ هکتار به ۱۰۰ هکتار ارتقا یافته و ۶۵ تا ۷۰ هکتار سطح گلخانه نیز با پیشرفت فیزیکی ۳۰ درصد در دست اجرا است.

صدور ۸۰۰هگتارجواز تاسیس درچهارمحال و بختیاری

حسین برزگر افزود: همچنین ۸۰۰ هکتار جواز تاسیس در چهارمحال و بختیاری صادر شده است.

وی اظهار داشت: امروز نخستین واحد سورت و بسته‌بندی و درجه بندی در شهرستان بروجن مورد بهره‌برداری قرار گرفت و تا به امروز پنج هزار تن درجه بندی و صادرات از این مرکز صادرات انجام شده است.

برزگر با اشاره به فعالیت ۱۸ شرکت مشاور در چهارمحال و بختیاری گفت: تلاش می‌شود صنعت گلخانه در این استان رونق یابد و تعهد راه اندازی ۵۰۰ هکتار گلخانه با ۶ هزار نفر اشتغال مستقیم و ۱۰ هزار نفر اشتغال غیر مستقیم در استان محقق شود.

گفتنی است، افتتاح فاز نخست طرح تامین و انتقال آب فلارد یک، طرح آبیاری بارانی بیژگرد شهرستان بروجن، آغاز عملیات اجرایی ساختمان مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بروجن و مرکز خدمات جهاد کشاورزی گندمان، افتتاح یک واحد گلخانه‌ای در شهر نقنه شهرستان بروجن از برنامه‌های سفر یک روزه معاون وزیر جهاد کشاورزی به استان چهارمحال و بختیاری بود.

یک چهارم تولید ناخالص داخلی و یک پنجم اشتغال چهارمحال و بختیاری به بخش کشاورزی وابسته است.

۲۵۰ هزار هکتار برابر ۱۵ درصد زمین‌های چهارمحال و بختیاری زیرکشت محصولات مختلف است.

یک واحد گلخانه در شهر نقنه شهرستان بروجن چهارمحال و بختیاری روز با حضور معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی به بهره برداری رسید.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار