نوریان:
راهی جز مقاومت در برابر تحریم‌های آمریکا نداریم
به گزارش تابناک شهرکرد- اردشیر نوریان در توضیح راهکارهای ایران برای مقابله با تحریم‌های اخیر آمریکا اظهار کرد: کشور ما در چارچوب توافقات سیاسی نشان داده که خواهان آرامش در منطقه است. ولی با این وجود نمی‌توان قبول کرد که آمریکا با روش‌های یک جانبه‌اش به دنبال به هم زدن آرامش و ثبات در منطقه بوده و می‌خواهد معادلات قدرت را به نحوی شکل دهد که تمام اهداف آمریکا - که در گذشته در قالب طرح‌هایی به شکست انجامیده- اکنون به ثمر بنشیند. متأسفانه برخی کشورهای منطقه مثل عربستان سعودی و امارات هم از سیاست‌های آمریکا پیروی می‌کنند.
نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس ریشه نا امنی در منطقه را در سیاست‌های یک طرفانه آمریکا و ایجاد فشار اقتصادی دانست و گفت: باید با دیپلماسی مناسب به سمت عقب نشینی آمریکا از مواضع یک‌جانبه‌گرایانه‌ و تعدیل رفتارهایش حرکت کنیم. طبیعتاً در چنین شرایطی هر گونه مذاکره نتیجه نخواهد داد. آمریکا کشوری زیاده‌خواه و سلطه طلب است که به اصول و مبانی اولیه حقوق بین المللی پایبند نیست کشوری که هیچ کدام از رژیم‌های امنیت بین المللی را رعایت نمی‌کند و طبعاً به هیچ مذاکره‌ای هم پایبند نخواهد ماند.
این عضو کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: قطعاً در این شرایط فقط یک راه باقی می‌ماند و آن این که به ظرفیت‌های داخلی خود اتکا کنیم و با توجه به ظرفیت‌های اقتصادی همدلی، اتحاد، انسجام و وحدت و هم پوشانی نیروهای داخلی را در پیش بگیریم.
نوریان ادامه داد: باید با اتکا به ظرفیت‌های داخلی حرکت کنیم چون مسیر و راهی دیگر وجود ندارد ما مذاکره و روابط دو و چند جانبه را تجربه کردیم و برای رفع سوء تفاهم در قالب برجام هم رفتیم، اقدامات دیپلماتیک دیگری هم انجام شد اما اکنون با بازیگری در عرصه بین المللی روبه‌رو هستیم که به هیچ یک از موارد پایبند نیست و فقط به اهداف و منافع خودش فکر می‌کند به همین دلیل است که می گویم راهی جز مقاومت و ایجاد ساختار مستحکم با اتکا به تمام ظرفیت‌های داخلی نداریم.
به گفته وی باید با استفاده از تمام نیروهای داخلی به مقابله جدی و منطقی همراه با پیش بینی‌های لازم در عرصه سیاست خارجی پرداخت در این راه تنظیم و اصلاح روابط با کشورهای همسایه، ایجاد ارتباط و تعامل منطقی براساس منافع و احترام متقابل با کانون‌های قدرت در دنیا غیر از آمریکا باید پیش بینی شود و پیوند عالمانه و حکیمانه بین این دو موضوعات برقرار شود تا بتوانیم در برابر زیاده خواهی‌های آمریکا مقاومت جدی کنیم.