تابناک چهارمحال وبختیاری- مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال وبختیاری از ثبت و مشاهده پرنده حمایت شده «طرلان»، نخستین بار در تالاب بین المللی گندمان در شهرستان بروجن این استان خبر داد.
کد خبر: ۵۳۰۷۱۵
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۴ 28 November 2017
به گزارش تابناک شهرکرد- به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان، شهرام احمدی افزود: طرلان از خانواده قرقی ‌ها و از گونه های حمایت شده است که مشاهده این گونه در تالاب گندمان، نشان از وضعیت مناسب و اهمیت این زیستگاه طبیعی است.
وی گفت: طرلان بیشتر در نیمه شمالی کشور قابل مشاهده بوده و مشاهده آن در نیمه جنوبی به ندرت گزارش شده است.
وی افزود: با آغاز مهاجرت زمستانی پرندگان از مهرماه سال جاری به تالاب های استان، بیش از 50 هزار پرنده مهاجر در تالابهای چهارمحال و بختیاری مشاهده شده است.
احمدی تصریح کرد: این پرندگان در مسیر مهاجرت از سیبری، ترکیه و کشور‌های شمالی به سمت خلیج فارس تا آخر فصل زمستان و یخ زدن کامل آب در تالاب ‌های استان لانه گزینی می‌ کنند.
طرلان با نام علمی Accipiter gentilis پرنده ای با طول 48 تا 60 سانتیمتر است، در بالای چشم طرلان نوار سفید ممتدی دیده می‌شود و سطح شکمی ‌اش تقریبا سفید با راه ‌راه عرضی قهوه ‌ای پر رنگ است.
این شکاری زیبا، پرندگان را تعقیب می‌کند و در این حالت با نهایت چابکی و سرعت به دنبال شکار در ارتفاع کم پرواز می‌کند. حداکثر سرعت افقی این پرنده 61 کیلومتر بر ساعت اندازه ‌گیری شده ‌است.
طرلان در طول تاریخ از محبوبترین پرندگان شکاری برای بازداری بوده ‌است. نام این پرنده در زبان انگلیسی Goshawk به معنی «قوشِ غاز» است و به توانایی آن در شکار پرندگان بزرگی چون غاز وحشی اشاره دارد.
این پرنده بیشتر خرگوش، قرقاول، کبک و پرندگان آبزی متوسط شکار می کند.
تالاب بین‌المللی گندمان با یکهزار و 70 هکتار وسعت، در نزدیکی تالاب بین‌المللی چغاخور و فاصله تقریبی60 کیلومتری شهرکرد قرار دارد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار