تابناک چهارمحال وبختیاری- رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری چهارمحال و بختیاری، دام های موجود را 4 برابر ظرفیت کنونی مراتع دانست و گفت: تعلیف بیش از اندازه دام ها، یک میلیون و 93 هزار هکتار از مراتع این استان را در معرض نابودی قرار داده است.
کد خبر: ۴۲۵۴۵۸
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۴ 17 May 2017

به گزارش تابناک شهرکرد- فرامرز مردانی افزود: با شروع کوچ بهاره عشایر به مناطق ییلاقی، بیش از 3 میلیون راس دام سبک به مراتع این استان وارد می شود که این رقم بیش از ظرفیت موجود مراتع برای چرای دام هاست.

وی گفت: مراتع این استان ظرفیت چرای 700 هزار واحد دامی را برای مدت 100 روز را دارد.

مردانی با بیان اینکه تمام مراتع میان بند استان از بین رفته است، گفت: برای تعلیف دام ها صرفا نباید مراتع را در نظر گرفت، بلکه باید علوفه مورد نیاز دام ها از منابع دیگر را جایگزین نمود.

رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه چهارمحال و بختیاری 350 کیلومتر مرز مشترک با استان های همسایه دارد، تصریح کرد: بدنبال خشکسالی های اخیر بخشی از مراتع استان از بین رفته که این امر در کنار تعلیف بیش از حد دام عشایر، منجر به انقراض گونه های گیاهی کمیاب استان شده است.

وی توضیح داد: هم اکنون 17 هزار بهره بردار با مجوز پروانه چرای واحد دامی در این استان وجود دارد که بدلیل بهره برداری بیش از ظرفیت، مراتع استان چهارمحال و بختیاری به سمت فقیر شدن پیش می رود.

مردانی، بیشترین سطح مراتع این استان را فقیر و متوسط عنوان و تاکید کرد: تنها سه درصد مراتع استان چهارمحال و بختیاری را سطوح غنی و خوب تشکیل می دهد.

وی وسعت مراتع چهارمحال و بختیاری را یک میلیون و 93 هزار هکتار ذکر کرد و گفت: با بررسی های انجام شده معیشت 22 هزار خانوار این استان از طریق مراتع تامین می شود.

عشایر چهارمحال و بختیاری همراه با دام های خود از 25 اردیبهشت از مناطق گرمسیر خوزستان به مناطق ییلاقی این استان وارد می شوند و با سرد شدن هوا نیز از این استان به مناطق قشلاقی کوچ می کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار