کد خبر: ۳۵۳۶۹۱
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۴۷ 02 January 2017

نقش رسانه ها در توسعه و پیشرفت کشورها در دنیای امروز برهیچ کس پوشیده نیست. رسانه ها به عنوان بازوان بسیار قدرتمند در پیشرفت از راه های مختلف میتوانند به استان و در دید کلی تر کشور کمک کنند. اما آیا همیشه یک رسانه میتواند مثبت عمل کند و تاثیری بر پیشرفت و توسعه منطقه داشته باشد.

ابتدا باید به این موضوع پرداخت که رسالت و هدف رسانه چیست؟

آیا کسانی که در این مسیر رسانه ها را هدایت و مدیریت می کنند شناختی نسبت به رسالت و وظایف خود دارند.و یا هدفی برای خود تعریف کرده اند؟

در نگاه اول رسانه ها را به عنوان بازوان قدرتمند میبینیم که حقوق مردم را مطالبه میکنند و با فریادگری حرف دل مردم را فریاد می زنند ولی در نگاهی دیگر اگر این بازوان قدرتمند در دست کسانی قرار گیرد که وظایف خود را نشناسند و از آن به طور صحیح و درست استفاده نکنند مطمئنا نتایج بدست آمده خلاف انتظار خواهد بود. در هر کاری اگر هدف و مقصود مشخص نباشد و منافع شخصی بر رسالت و منافع عمومی جامعه ترجیح داده شود آن کار سر انجامی نخواهد داشت.رسانه ها و به خصوص مطبوعات نیز از این مسئله مبرا نیستند.

مطبوعات وظایفی و اختیاراتی دارند و طبق قانون کسی نمی تواند  اختیاراتشان را محدود و کسانی را که در راستای دادخواهی حق مردم حرکت می کنند بازخواست کند.

چندی پیش آقای استاندار مطبوعات استان را مورد خطاب قرار داده و صحبت هایی پیرامون این موضوع مطرح کردند که کلیت این موضوع خود مورد نقد است که گفتن این سخنان در چنین زمان و مکانی و به کار بردن برخی الفاظ درست نبود و آیا بهتر نبود که این موضوع به طور خصوصی و به افراد مورد خطاب تذکر داده می شد.اما از این نکته که بگذریم وضعیت نا به سامانی است که بسیاری را نگران کرده و برخی مطبوعات نیز به آن پرداخته اند و باید مورد بررسی جدی قرار گیرند.

مطبوعات بخصوص در استان چهارمحال وبختیاری در بیشتر اوقات به دور از خطوط فکری و جناحی و ایجاد تشنج در جامعه کمک و همراه دولت های مختلف بوده اند و شاید یکی از آرامترین مجموعه های رسانه ای کشور را داشته ایم.

حال باید مدیران استانی به این موضوع فکر کنند که چه چیزی باعث شده که نقدهایی به عملکرد برخی از آنان وارد باشد و آیا بهتر نیست به جای این برخوردها به فکر راه چاره ای برای پیشرفت و توسعه و برطرف کردن مشکلات پیش رو باشیم و به جای پرداختن به این مسائل دردی از دردهای مردم استان را دوا کنیم.

شاید مشکلات فراوانی که پیش روی مطبوعات استان قرار دارد باعث شده نتوانند آنگونه که باید رسالت خود را انجام و همدل و همراه حرکت کنند و این وظیفه مسئولان است که با کمک به حل مشکلات آنان بتوانند از این بازوان توانمند برای پیشبرد اهداف خود در جهت رفع مشکلات مردم استفاده کنند.

سیدمهدی حسینی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار